• The Future of Medical Schools: Becoming Socially Accountable by Dr. Charles Boelen
Önemli Tarihler

Etkinlik Tarihi: 09.05.2018 - 12.05.2018

Bildiri Gönderme Son Tarihi: 01.05.2018

Son Kayıt Tarihi: 12.05.2018

Yer
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Muhittin Erel Amfisi, İzmir
Kayıt İşlemleri

Özet gönderimi ve kayıt işlemleri için tıklayınız.

Ulusal Tıp Eğitimi Kongresi 2018

X. Ulusal Tıp Eğitimi Kongresi

9-12 Mayıs 2018

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, İzmir

Kapanış Bildirgesi

X. Ulusal Tıp Eğitimi Kongresi, uluslararası konuk Dr. Charles Boelen, 55 farklı Üniversiteden, 59 dekan ve dekan yardımcısı olmak üzere toplam 161 öğretim üyesi ve öğretim elemanı ve 118 öğrenci katılımı ile 9-12 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Kongre, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ev sahipliğinde Tıp Eğitimi Programları Akreditasyon Derneği ve Türk Tıp Eğitimi Derneği’nin işbirliği, TUBİTAK ve Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfının desteği ile düzenlenmiştir.

Kongrede 31 sözlü bildiri ve 101 adet poster bildiri sunulmuştur. Kongrede tıp eğitimi alanında kuramsal tartışma ve uygulamaların çalışıldığı 6 kurs programı ve 7 çalıştay  yapılmıştır. Yurt dışından katılan değerli konuğumuz Dr. Charles Boelen, Kongrenin ilk günü “Tıp Eğitiminin Geleceği: Sosyal Güvenilir Olma/ The Future of Medical Schools: Becoming Socially Accountable” başlıklı konferans vermiş, ikinci gün tıp fakültelerinin sosyal güvenilirliğe hazırlanmasına (Preparing a National Policy for Social Accountability of Medical School) odaklanan bir çalıştay düzenlemiştir. Dr. Charles Boelen temel hedefi, toplumun sağlık sorunlarını bilen, sağlığı koruyan ve geliştiren “amacı iyi hekim yetiştirmek olan tıp fakültelerinin sosyal yükümlülükleri, bu kapsamda sosyal güvenilir tıp fakültelerinin tanımlanması sürecini paylaşmış, tıp fakültelerinin sosyal yükümlüklerinin karşılaması ve eğitim programının bu yükümlülüğü yerine getirecek düzeyde geliştirmesinin önemini vurgulamıştır.

2018 yılının, Kongrenin ev sahipliğini üstlenen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Anabilim Dalı’nın kuruluşunun 20 yılı olması Türkiye’de tıp eğitiminin yapılanmasını gündeme getirmiş ve ilk gün düzenlenen forum ile tıp eğitimi anabilim dallarının olanak ve olasılıkları geniş katılım ile tartışılmıştır.

Tıp Eğitiminde liderliği üstlenen Dekanlarımız, mezuniyet öncesi tıp eğitiminde öngördükleri önceliklerini ikinci gün düzenlenen panel oturumunda paylaşmıştır. Panelde Dekanlar Konseyinin öncelikli çalışma alanları içinde program değerlendirme, İngilizce tıp eğitimi ve bütünleşik programlar, tıpta uzmanlık sınavı başlıkları tartışılmıştır.

İkinci günün diğer panel oturumu “Tıp Eğitiminde Teknolojik Dönüşüm” olmuştur. Bu oturumda günümüzde bilimsel bilginin ve bunun teknolojiye dönüşüm hızının, tıp eğitimine etkileri ve bu bağlamda öngörüler ele alınmıştır. Sözlü sunumlarda bir oturumun tıp eğitiminin değişik düzey ve durumlarında teknoloji kullanımını ele alan yer alan sunumlara ayrılmış olması, bu bağlamda yapılacak çalışmaların artarak devam edeceğini işaret etmektedir.

Kongrenin son günü “Sürekli Tıp Eğitimi /Sürekli Mesleksel Gelişim” başlığı uzmanlık derneklerinden temsilcilerin katılımı ile ele alınmıştır. Bugünün son panelinde ise mezuniyet öncesi tıp eğitimi programlarından, seçmeli eğitim programları, profesyonellik ve etik eğitimi ve klinik eğitimde entegrasyon tartışma başlıklarını oluşturmuştur.

Tıp eğitiminde öğrenci katılımının önemi Tıp Eğitimini Geliştirme Derneğinin düzenlediği tüm kongre ve sempozyumlardada vurgulamakta bu bağlamda öğrenci oturumlarına yer verilmektedir. X. Ulusal Tıp Eğitimi Kongresi’nde, Tıp Eğitimi Geliştirme Derneği’nin ilklerinden biri gerçekleşmiştir. Tıp Eğitimi Geliştirme Derneği çatısında 2018 yılında oluşturulan öğrenci ağı bu kongrede ilk ürünün ortaya koyarak “Sağlık Savunuculuğu” başlığında bir çalıştay düzenlemiştir. Çalıştaya Tıp Eğitimi Geliştirme Derneği Öğrenci Ağı temsilcilerinin yanı sıra farklı fakültelerden gönüllü öğrenciler katılmıştır. Çalıştay ve ortaya çıkan tüm ürünler Sağlık Sosyal Yardım Vakfı’nın desteği ile gerçekleştirilmiştir.

X. Ulusal Tıp Eğitimi Kongresi’nde bu yıl verilen Tıp Eğitimi Araştırma Ödülleri ile ikinci bir ilk gerçekleşmiştir. Ödül için başvuran çalışmalar arasında dört nitelikli çalışmaya ödül verilmiştir.

Kongrede 4 oturumda tıp ve sağlık eğitimi alanından 31 sözlü sunum paylaşılmış, ayrıca 101 poster, yapılan poster başı tartışmalar ile tıp eğitimi alanında deneyim paylaşımı ve işbirliğini zenginleştirmiştir.

Tıp ve sağlık profesyonellerinin eğitimi alanında çalışmalar yapan, iyi örnekleri uygulamaya aktaran ve bu çalışmalardan yararlanacakları bir araya getiren X. Ulusal Tıp Eğitimi Kongresi hep birlikte daha üretken bir geleceğe adım atacağımıza olan inançları artırmıştır.

Kongre ile ilgili bilgilere http://kongre.teged.org/UTEK2018 adresinden ulaşabilmektedir.

 


 

Değerli Meslektaşlarımız,

Tıp Eğitimini Geliştirme Derneği olarak X. Ulusal Tıp Eğitimi Kongresi’ni Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi ev sahipliğinde İzmir’de, yeni ve güncel bilimsel gelişmeleri paylaşmak, gelecekte yapılabilecek çalışmalar ve uygulamalara yönelik yeni öngörüler oluşturmak hedefiyle 9-12 Mayıs 2018 tarihlerinde gerçekleştireceğiz.

Tıp ve sağlık alanı eğitimi konusunda çalışmaları olanları ve bu çalışmalardan yararlanacakları bir araya getirecek olan kongremizde; tıp eğitiminde öğrenme ve değerlendirme yaklaşımları ele alınacak, tıp eğitimi alanındaki kuramsal ve uygulamaya dönük sorunlara ortak akıl ile öneriler oluşturulacaktır. Bunun yanı sıra kongre öncesi düzenlenecek çalıştaylar ile alanda çalışanlar arasında tıp eğitiminin temel çalışma alanlarında deneyim ve bilgi paylaşımı gerçekleşecektir. Kongre ile ilgili bilgileri http://kongre.teged.org/UTEK2018 adresinden ulaşabilirsiniz.

Tıp eğitimi alanında hep birlikte daha üretken bir geleceğe adım atacağımıza olan inancımızı sizlerle paylaşıyor ve X. Ulusal Tıp Eğitimi Kongresi’ ajandanıza kaydetmenizi rica ediyoruz.

Saygılarımızla,

Sempozyum Eşbaşkanları

Prof. Dr. Sevgi Turan     

Prof. Dr. Cemil Gürgün

 TEGED Başkanı  

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı

 

Duyurular

Kongremize Öğrenci Katılım Destekleri

Kongremize Öğrenci Katılım Desteği Kongremizde öğrenciler...

Bilgilendirme

Sayın Meslektaşımız, Ulusal Tıp Eğitimi Kongresi’ne bildiri ...

Son Bildiri Gönderme Tarihi Uzatıldı

Değerli Katılımcılar Ulusal Tıp Eğitimi Kongresi (UTEK) 2018 i&cce...

Sosyal Program: Sakız Adası Gezisi

Ulusal Tıp Eğitimi Kongresi 2018 sosyal programında Sakız adası turu d...

Tıp Eğitimini Geliştirme Derneği Duyuruları

Değerli Meslektaşlarımız, Tıp Eğitimini Geliştirme Derneği olara...

Ulusal Tıp Eğitimi Kongresi 2018 1. Duyuru

Değerli Meslektaşlarımız, Tıp Eğitimini Geliştirme Derneği olara...